Kilka słów o klubie...

Uczniowski Klub Sportowy „Atlas” został założony w listopadzie 2002 roku z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego p. Pawła Kapłona, obecnego prezesa i trenera. Powstał przy Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie Podgórnym, w pierwszym roku funkcjonowania tej szkoły.
Klub prowadzi działalność w zakresie sportu i rekreacji, organizuje i współorganizuje zawody, imprezy sportowe i rekreacyjne, prowadzi działalność wychowawczą i popularyzatorską w zakresie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży zamieszkałej na terenie gminy i powiatu poznańskiego.
Uczniowski Klub Sportowy „Atlas” jest członkiem Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska”, Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego, Polskiego Związku Szermierczego i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego oraz był członkiem Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej.
W klubie funkcjonują obecnie trzy sekcje sportowe:
• Sekcja szermiercza
• Sekcja Taekwondo Olimpijskiego WTF
• Sekcja crossmintona

Sekcja Taekwondo Olimpijskiego WTF działa od lutego 2006 roku. Sekcja ta posiada licencje PZTO od 2007 roku.
Zajęcia prowadzone są w kategoriach: dzieci, młodzik, junior i młodzieżowiec. Grupa liczy obecnie 30 zawodniczek i zawodników. Sekcja ta może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami. Zawodnicy z powodzeniem startują na zawodach ogólnopolskich i makroregionalnych zdobywają punkty we współzawodnictwie sportowym młodzieży i miejsca na podium, m.in. I i III miejsce w Pucharze Polski, III miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w 2020 r.. Wychowankami naszej sekcji są uczestniczka Mistrzostw Europy Juniorów, czterokrotna medalistka MPK i MPJ oraz Olimpijczyk z RIO, obecnie zawodnik AZS Poznań.

Sekcja szermiercza miała swoje początki w 2007 roku – pierwsze starty w zawodach. Rozwój sekcji nastąpił od września 2010 r. i wtedy Polski Związek Szermierczy nadał klubowi licencję, uprawniającą zawodników sekcji do udziału we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez PZS. Trenerami pracującymi z młodzieżą są Paweł Kapłon i Łukasz Adamski
W roku 2021 w sekcji szermierczej szkoliło się 30 szpadzistek i szpadzistów kategoriach:
• junior młodszy (rocznik 1996-1998),
• młodzik (rocznik 1999 -2000),
• dzieci (rocznik 2001-2002),
• zuchy (rocznik 2003-2004).
Zawodnicy tej sekcji w 2020 zdobyli złote medale Mistrzostw Wielkopolski Szkół w kategorii szkół podstawowych wśród dziewcząt i chłopców i w kategorii dziewcząt i chłopców szkół ponadpodstawowych. Sekcja zdobywa również punkty we Współzawodnictwie sportowym Młodzieży i w roku 2020 miała ich 8. Najwyżej sklasyfikowaną w rankingach zawodniczką – 20 miejsce - naszej sekcji była zawodniczka, która w sezonie 2012/2013 wywalczyła awans do szerokiej kadry Polski Kadetek i wystąpiła na zawodach Pucharu Europy Kadetów w Budapeszcie, Klagenfurcie, Heidenheim i Krakowie. Wywalczyła również awans na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. W sezonie 2021/2022 nasze zawodniczki i zawodnicy walczą o coraz wyższe pozycje w rankingu Juniorów Młodszych w celu zakwalifikowania się na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.

Sekcja crossmintona – działa do 2016 roku i prowadzi szkolenie pod okiem trenerów Joanny Kapłon i Michała Kawiatkowskiego. Sekcja liczy 18 członków startujących w kategoriach od U-12 do seniora. Zawodnicy sekcji w poprzednich latach zdobywali medale Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata w 2017 Warszawa i 2019 Budapeszt.
Pierwszą funkcjonującą w Klubie sekcją była Sekcja piłki siatkówkowej dziewcząt. Powstała na wniosek uczennic Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym. Ilość zawodniczek z samego LO była jednak zbyt mała więc zwróciliśmy się z propozycją do uczennic innych szkół z Gminy Tarnowo Podgórne.
Od września 2005r. istniała również drużyna mini siatkówki, złożona z uczennic klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym. Polski Związek Piłki Siatkowej przyznał klubowi licencję w sierpniu 2007 roku, uprawniającą do udziału we współzawodnictwie sportowym, w siatkówce dziewcząt i chłopców.
Dziewczęta uczestniczyły w rozgrywkach Gimnazjady kończąc na poziomie finału Mistrzostw Powiatu Poznańskiego i Licealiady gdzie reprezentując LO w Tarnowie Podgórnym zdobyły wielokrotnie medale na szczeblu Powiatu Poznańskiego i Rejonu Poznań Zachód. Zespoły UKS ATLAS brały udział w wielu turniejach a największym sukcesem było zakończeniem rozgrywek Międzypowiatowej Ligi Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych GIMLIGA sezon 2010/2011 na trzecim miejscu. Drużyna nasza brała dwukrotnie udział w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Kadetek oraz jeden raz w Wojewódzkiej Lidze Młodziczek. Jedna z wychowanek naszego klubu, rozwijając swoją karierę w kolejnych klubach osiągnęła poziom Mistrzowski i od 2019 roku jest członkiem Kadry Polski w tej dyscyplinie, od sezonu 2021/2022 zawodniczką Grupy Azoty Chemik Police.
Na początku funkcjonowania klubu, wiosną 2003 r. powstała również sekcja turystyki. Sekcja ta działała do 2006 r. W jej ramach organizowaliśmy rajdy piesze w czasie roku szkolnego i spływy kajakowe w okresie wakacji letnich. Najczęściej odwiedzanym przez nas rejonem podczas rajdów pieszych było Pojezierze Miedzychodzko-Sierakowkie, tereny bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Spływy kajakowe organizowaliśmy rzekami: Rurzycą i Piławą, Gwdą i Obrą oraz na Pomorzu Zachodnim. Nasze imprezy miały charakter turystyki pionierskiej.
Zajęcia treningowe we wszystkich sekcjach prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, posiadającą licencję odpowiednich związków sportowych, posiadającą:
- przygotowanie trenera II klasy w szermierce, licencję trenera Polskiego Związku Szermierczego,
- licencję instruktora szermierki
- uprawnienia instruktora taekwondo i wielokrotnego mistrza Polski w tej dyscyplinie sportu (5 dan) a także członka Kadry Narodowej w latach 1998 - 2000,
- uprawnienia instruktora crossmintona.
Zajęcia treningowe odbywają się w nowoczesnej hali sportowej OSiR w Tarnowie Podgórnym i w hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym oraz sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Tarnowie Podgórnym. Obiekty sportowe są udostępnianie klubowi bezpłatnie, na mocy podpisanej umowy z OSiR i zgodnie z uzgodnionym harmonogramem zajęć i treningów.

Znajdź nas na: